0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
0 800 331 331
Записатисяна прийом
Подати заявку
Совва Анатолій Ігорович
Змінити мову:
Проведено обстежень
в мережі центрів AS:
274792
Проведено операцій
лікарем А.І. Соввою:
125883
Записатися на прийом

Контактна корекція в комплексному лікуванні рефракційної та анізометропічної амбліопії у дітей

Тимофійчук С.В., Приватна Медична Установа « Міжнародний Науково Практичний Центр Східної Медицини «Прозріння» , м. Чернівці, Україна

Актуальність. В дитячому віці порушення рефракції займають ведуче місце серед всієї офтальмопатології. Відсутність чи неадекватність оптичної корекції аметропії призводить до появи амбліопії , яка за даними ВООЗ реєструється у 2-5% дітей. Рефракційна та анізометропічна амбліопії – найбільш поширені ускладнення аномалій рефракції, що погано піддаються усуненню навіть на фоні комплексного впливу.

Стандартне лікування амбліопії у дітей включає оптимальну окулярну корекцію в поєднанні з оклюзією ока, яке краще бачить та стимуляцію амбліопічного ока. В багатьох випадках окуляри не вирішують завдання оптичної корекції  – створення умов для розвитку центральної гостроти зору та бінокулярного зору. Пошук нових та удосконалення існуючих методів профілактики та лікування амбліопії є однією з найактуальніших проблем офтальмопедіатрії.

Мета роботи. Вивчити можливість застосування і оцінити ефективність контактної корекції  у дітей при рефракційних порушеннях в поєднанні з амбліопією.

Матеріал та методи. Під спостереженням знаходилось 50 дітей у віці від 5 до 15 років. З рефракційною амбліопією – 35 дітей та з анізометропічною амбліопією – 15 дітей. Розподіл рефракції на амбліопічних очах: міопія високої та середньої ступені з астигматизмом та без нього – 31 дитина, гіперметропія високої та середньої ступені з астигматизмом та без нього  – 19 дітей. Розподіл по ступені амбліопії: слабка - 17 дітей, середня - 19 дітей, висока - 14 дітей. Підбір та розрахунок сили МКЛ проводився за стандартною методикою з урахуванням вікових анатомо-оптичних особливостей очей. Призначались МКЛ з  силікон-гідрогелевих матеріалів, які забезпечують фізіологічність користування, практично зводять до мінімуму ризик ускладнень (Pure Vision, Pure Vision-2, Pure Vision Toric, Air optix, Air optix for astigmatism). Під час контрольних оглядів визначалась гострота зору з та без корекції, тестувався характер зору та кут косоокості. Для контролю над станом рогівки використовували біомікроскопію, оцінювали стан перилімбальної зони, посадку та рухливість МКЛ. Уточнювались відомості про комфортність користування МКЛ на протязі дня. Одночасно проводилось плеоптичне лікування терміном від 3-х місяців до 3-х років.

Результати. В групі з рефракційною амбліопією первинне застосування або перехід на МКЛ дозволило одразу покращити гостроту зору в порівнянні з окулярною корекцією у 14 дітей, у 16 дітей ч/з 3-6 місяців на 0.3- 0.5. Зафіксована компенсація співдружньої косоокості у 6-х пацієнтів. В групі з анізометропічною амбліопією гострота зору покращилась за 3-5 місяців на 0.2-0.4 та була більш стійкою в порівнянні з окулярною корекцією. Кращі результати відмічались у дітей з амбліопією слабкої та середньої ступені. За весь час спостереження ускладнень зі сторони переднього відрізка ока на фоні використання МКЛ не було. Позитивна динаміка стійкого покращення гостроти зору свідчить про переваги контактної корекції, що можна пов’язати з наступними факторами:

  • Більш повна та фізіологічна корекція аметропії, особливо високої  та середньої ступені (як сферичної так і астигматичної)
  • Компенсація анізометропії та зменшення проявів анізейконії
  • Усунення оптичних аберацій та отримання на сітківці постійного чіткого зображення без обмежень полів зору
  • Нормалізація співвідношення акомодації та конвергенції , створення кращих умов для розвитку бінокулярних функцій
  • Надання дитині психологічних переваг пов’язаних з зовнішнім виглядом та зручністю під час фізичної активності

Заключення. Призначення контактної корекції в комплексному лікуванні рефракційної та анізометропічної амбліопії сприяє значному підвищенню гостроти зору, відновленню бінокулярних функцій та покращенню психо-фізичної адаптації дитини в суспільстві.                                         

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , т. 050-703-5064